broušení pryskyřice
vyžaduje speciální brusné papíry. Broušení pryskyřice se děje postupně od nejmenšího zrna (P40) po nejjemnější (P3000). Dalším krokem je leštění pryskyřice. Pro výběr produktů na broušení výrobků z epoxidové pryskyřice jsme se rozhodli pro známého světového výrobce, japonskou firmu Kovax. Ta vyvíjí brusné smirky speciálně určené pro broušení epoxidové pryskyřice a sem patří i polyesterová pryskyřice nebo další typy pryskyřic - dvousložková epoxidová pryskyřice.
Jak se brousí pryskyřice ?
1. Nejprve budeme potřebovat vědět, od jaké zrnitosti budeme výrobky z pryskyřice brousit
- Pokud budeme chtít brousit nebo jen dobrousit rovné povrchy pryskyřice, broušení pryskyřice bude začínat na zrnu K1200 nebo K1500, broušení křišťálové pryskyřice a šperky z pryskyřice budeme též brousit zrnem K1500.
- Stůl z pryskyřice, kde jde o zalitou vrstvu, začneme brousit zrnem K800. Naše zkušenost ukazuje, že přebroušený povrch licí pryskyřice (až do zrna K3000) je mnohem odolnější drobným oděrkům, než pokud necháme licí pryskyřici bez broušení, tak jak vytvrdla.
- Menší nerovnosti broušení licí pryskyřice bude vhodné začít zrnem K600. Může se jednat o dekorace, stoly z pryskyřice a výrobky ze silikonové formy na pryskyřici, pokud je třeba tvary dále upravovat.
- Epoxidová pryskyřice na dřevo, kterou využíváme při výrobě nábytku a stolů z pryskyřice, vyžaduje zpravidla hrubé broušení, začínáme na zrnu P40 nebo P80 .
- Na všech výrobcích z pryskyřice nám jde o dosažení luxusního a lesklého nebo pololesklého povrchu a dalším krokem po broušení je leštění epoxidová pryskyřice.
2. Pro broušení pryskyřice volíme děrované nebo plné smirky. Pro strojní broušení jsou vhodnější děrované smirky, pro odvod odbroušeného materiálu. Nebo plné smirky v jemnějších zrnitostech. Pro ruční broušení jsou vhodnější plné smirky.
3. Při samotném broušení velmi dbáme na časté a průběžné odstraňování odbroušeného materiálu. Odbroušený materiál zanáší brusné smirky a hrubší částečky škrábou již broušený povrch. K tomu používáme mikro utěrku.
4. Broušení provádíme rovnoměrnými tahy s přiměřeným (mírným) a stálým přítlakem.