Alkoholové inkousty ve spojení s epoxidovou pryskyřicí nabízí úžasné možnosti kreativní tvorby. Tato technika najde své místo při výrobě podtácků z pryskyřice, známé též jako Petriho misky, výrobě různých dekorací z pryskyřice a nebo šperků z pryskyřice (polotovarem pro takové odlévání z pryskyřice jsou lůžka na pryskyřici) nebo šperků na krk v kombinaci se dřevem.
Co je to alkoholový inkoust?
Jedná se o barevné pigmenty ve zvýšené koncentraci na bázi alkoholu. Alkoholový inkoust (Alkohol Ink) je kapalina. Své uplatnění nachází v dalších technikách, jako jsou třeba malířské techniky - alkoholový inkoust se nanáší na papír nebo slouží k dekorování různých předmětů z keramiky, skla a porcelánu.
Hlavním rysem alkoholového inkoustu je skutečnost, že jeho báze (základ) - alkohol se rychle odpařuje a také skutečnost, že v kontaktu s pryskyřicí se chová svým specifickým způsobem.
Jak lze alkoholový inkoust použít?
Existují dva základní způsoby
1. Alkoholový inkoust se "vpravuje" do licí pryskyřice a nebo se kombinuje s těžší bílým inkoustem - nechává se klesnout ke dnu (obrázek vpravo)
2. Alkoholový inkoust se nanáší na povrch licí pryskyřice (obrázek vlevo)
Pojďme si ukázat jak vyrobit podtácek z licí pryskyřice s alkoholovým inkoustem uvnitř pryskyřice
Metoda Petriho misky se také nechá dohledat pod pojmy Resin Coasters nebo Resin Petri Dishes. Technika připomíná duhu uvězněnou v křišťálové pryskyřici nebo trubičky korálových útesů.
Materiál:
- licí pryskyřice SPEED 5-12
- alkoholové inkousty barevné + bílá LOW a bílá HIGH
- silikonová forma (dle vlastního výběru, doporučujeme tvar vhodný na podtácek)
- separátor (jemný a kvalitní štětec pro jeho nanesení)
Pryskyřice: licí pryskyřice by měla být natemperovaná na pracovní teplotu 22 -23 st. Celsia
1. Příprava formy
Ujistěte se, že je forma čistá Před samotnou prací vytřete formu separátorem. Tento krok není nezbytně důležitý, ale separátor zanechá na povrchu silikonové formy neviditelný film, který usnadní vyjmutí vytvrzené pryskyřice z formy a současně formu ochrání před působením tvrdidla.
2. Příprava pryskyřice
Smíchejte složku A a B v předepsaném poměru. Doporučujeme množství složky A a složky B odvážit na digitální váze. Jedině tak zajistíte přesný poměr obou složek.
Důkladně promíchejte. Míchejte pomalu a klidně, abyste do pryskyřice nezanesli zbytečně velké množství vzduchových bublinek. K promíchání můžete použít dřevěnou špachtli nebo jiné vhodné "míchátko". Důležité však je, abyste obě složky míchali alespoň dvě až třu minuty. Dokonalé promísení obou složek je velmi důležité. Odmíchávejte důkladně od stěn nádoby a ode dna.
3. Zalití formy pryskyřicí
Formu usaďte na rovné místo. Doporučujeme použít digitální vodováhu (nebo vodováhu s bublinkou). Než začnete pryskyřici lít do formy, vyčkejte několik minut až začne pryskyřice malinkou houstnout. To si ověříte na dřevěném míchátku. Formu naplňte tak, aby jste měli prostor pro přidávání alkoholového pigmentu. Záleží na velikosti formy, ale formu neplňte licí pryskyřicí až po okraj. Nechte několik milimetrů na doplnění alkoholovým inkoustem.
4. Odstranění bublinek
Bublinky z pryskyřice odstraníte pomocí plynového hořáku. Plamen hořáku k povrchu pryskyřice jen přibližte a pohybujte se rychle z místa na místo. Pryskyřici zbytečně neohřívejte. Rychlým pohybem plamene po povrchu pryskyřice dojde k jejímu odvzdušnění. Hoření, které potřebuje vzduch, "sebere" vzduchové bublinky i z naší licí pryskyřice. Odvzdušnění pryskyřice můžete pomoci přidáním přípravku Odpěňovač (přidává se ve chvíli míchání složky A a B. Ten snižuje povrchové napětí vzduchové bublinky v pryskyřici a napomáhá tak jejímu odchodu ven z licí pryskyřice.
5. Aplikace alkoholového inkoustu
Kápněte na jedno místo malé množství alkoholového inkoustu. Pokud se kapka rozbíhá příliš rychle, ještě počkejte, aby pryskyřice začala houstnout. Pokud inkoust zůstává na místě, znamená to, že pryskyřice již houstne a znemožňuje inkoustu se dále rozlévat do stran. Správný okamžik, budete muset najít sami. Nejkrásnější Petriho misky lze zpravidla vytvářet prací s viskóznější konzistencí pryskyřice . Ale samozřejmě je to také otázka osobního vkusu. Nemůže to bolet, pokud necháte experimentovat při svých prvních pokusech vytvořit krásné Petriho misky a najít svůj individuální způsob v této záležitosti pomocí různých stupňů vytvrzování pryskyřice.
Nejlepších efektů se dosahuje s pryskyřicemi, které tečou pomaleji - jsou hustější - již ve stavu před přidáním tvrdidla.
Pro vytvoření korálových efektů lze volit dvě metody. Jednou se zabýváme zde v našem návodu. Spočívá v postupném střídání bílého alkoholového inkoustu LOW (je těžší) a strhává s sebou dolů ostatní barvy. Postupujeme tak, že kápneme na hladinu pryskyřice bílý inkoust LOW a následně jakoukoliv další barvu včetně bílého inkoustu HIGH, znovu bílý inkoust a znovu barvu. Reakce alkoholového inkoustu s pryskyřicí vytváří útvary, které připomínají korálové útesy nebo chapadla sasanky.
Jakmile jsme s prací s inkousty hotovi, doporučujeme silikonovou formu zakrýt například krabicí, aby nám prach a hmyz neusedly na povrch.
6. Vyjmutí a opracování
Hotový výrobek z pryskyřice můžeme po vytvrzení pryskyřice vyjmout. Pokud jste použili separátor, bude potřeba spodní část výrobku a strany přiléhající na silikonovou formu přebrousit a doleštit. Použijte brusný papír o zrnitosti 800 a lehce brušte až po zrnitost 3000. Následně použijte leštící nano pastu pro finální lesk. Zpravidla je potřeba i zabrousit horní okraje po obvodu. Kapilární jev způsobuje, že se pryskyřice v místě v kontaktu s formou mírně zvedá.